×

Dlaczego warto mieszkać w domu pasywnym?

W ostatnim roku wzrosły koszty w zasadzie wszystkich nośników energii wykorzystywanych do ogrzewania domu. Kraje europejskie, jak również Polska stoją u progu ogromnej transformacji energetycznej, która związana jest nie tylko z obecną sytuacją polityczną, ale również wdrażaną od jakiegoś czasu polityką ekologiczną. Nic więc dziwnego, że każdy z nas dąży do tego, aby jego rachunki za ogrzewanie były mniejsze.

Jeżeli planujemy budowę, warto więc zastanowić się nad projektem domu pasywnego lub energooszczędnego. W dłuższej perspektywie taki budynek  jest bardziej przyjazny dla środowiska oraz ma niższe koszty eksploatacji.
Domy pasywne charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych i zastosowaniem szeregu rozwiązań, które zmniejszają zużycie energii. Dzięki odpowiedniemu ociepleniu, 3-komorowym oknom i rekuperacji można osiągnąć standardy pasywne. To odzwierciedlenie nowych trendów w budownictwie. Istotny jest również fakt, iż idea ta nie jest opatentowana, dlatego możliwe jest wznoszenie budynków w tym trendzie w różnych technologiach. Jak zaznaczają eksperci, filozofia domów wysoko energooszczędnych nie odnosi się jedynie do nowych inwestycji, ponieważ skupia się przede wszystkim na poprawie parametrów systemów istniejących w każdym budynku i nie wprowadza dodatkowych rozwiązań.

– Dzięki zastosowaniu właściwych materiałów izolacyjnych prawie każdy budynek, również wznoszony z pomocą starszych technologii, można przekształcić w energooszczędny lub znacznie podnieść jego parametry termoizolacyjne. Ponieważ w tym przypadku od budulca ważniejsze są izolacja termiczna i materiały uszczelniające – zaznacza Paweł Ławicki, Prezes Zarządu Enerpor Sp. z o.o.

W praktyce standard energetyczny domu pasywnego wymaga położenia grubszej izolacji i zastosowania lepszych po względem przenikalności cieplnej materiałów. Jednym z popularniejszych, wykorzystywanych w tym celu surowców jest styropian. – Dzieje się tak, ponieważ ma on bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, jego produkcja nie jest szkodliwa, podlega on również recyklingowi – zaznacza Paweł Ławicki, i dodaje – Nasz styropian jako materiał izolacyjny występujący w postaci płyt jest wykorzystywany w zasadzie we wszystkich gałęziach budownictwa. Jego sztywna struktura zapewnia doskonałą odporność na ściskanie i wilgoć, posiada również właściwości wodoodporne.

Styropian może być wykorzystywany do ocieplenia fundamentów, ścian, stropów i dachów. Materiał ten jest jednym z najlżejszych i łatwiejszych w obróbce tworzyw budowlanych, dzięki temu łatwo się z nim pracuje, co wpływa na skrócenie czasu budowy lub remontu. A dzięki właściwościom termoizolacyjnym i trwałości zachowuje doskonałe parametry przez cały okres użytkowania budynku, w którym jest  zastosowany.  Firmy zajmujące się wytwarzaniem materiałów budowlanych stale wprowadzają innowacyjne rozwiązania do produkcji, aby oferowane przez nich wyroby spełniały najbardziej rygorystyczne wymagania rynku oraz klientów. – Nasza firma dzięki wieloletniemu doświadczeniu dostarcza najwyższej klasy styropian, w tym płyty styropianowe EPS. Jako producent jesteśmy również zobligowani do wdrażania bardzo zaawansowanych prac badawczych na rzecz termoizolacji. W Enerpor dysponujemy nowoczesnym, w pełni zautomatyzowanym parkiem maszynowym oraz własnym nowoczesnym laboratorium, dzięki temu dostarczamy cenione w branży budowlanej produkty o bardzo dobrych właściwościach – zaznacza Paweł Ławicki.

Pamiętajmy również, że od  2021 roku w prawie budowlanym obowiązuje nowy standard energetyczny WT2021, jego wytyczne określają jakie normy w zakresie izolacyjności cieplnej powinny spełniać budynki. Wprowadzone zmiany są bardziej rygorystyczne i znacznie obniżają dopuszczalne wartości wskaźnika przenikania ciepła (U), zarówno w  odniesieniu do nowych domów, jak i tych modernizowanych. Dzięki tym przepisom budynki mają tracić mniej ciepła i ograniczyć produkcję zanieczyszczeń, co pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.

– Jako firma staramy się aktywnie działać na rzecz ograniczania emisji CO2 i wspieramy misję oszczędzania energii dla dobra klimatu – zaznacza Paweł Ławicki, i podsumowuje – Podkreślamy, że zastosowanie odpowiednich technologii i materiałów w ociepleniu budynku skutecznie zmniejsza opłaty za ogrzewanie i ogranicza zużycie paliw kopalnych w naszym codziennym życiu. A korzyści wynikające z wdrożenia tych rozwiązań są ogromne, zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska.


Enerpor Sp. z o.o. – czołowy producent styropianu, który specjalizuje się w wytwarzaniu płyt styropianowych typu EPS, wykorzystywanych głównie w branży budownictwa. W swojej ofercie posiada produkty przeznaczone do ocieplenia fasad, dachów, podłóg i fundamentów budynków.  Siedziba firmy wraz z w pełni zautomatyzowanym parkiem maszynowym mieści się w Kielcach.
Styropian eps firmy Enerpor został wyróżniony prestiżowym Złotym Godłem QI 2022 w XVI edycji Programu Najwyższa Jakość QI.

Enerpor Sp. z o.o. | 25-620 Kielce, ul. Kolberga 11

NIP 9591493334 | KRS 0000041347 | REGON 292428591

ue